Akvarel "Pán bouře" ze série SOG AČR

Kód: 9811
4 500 Kč
Na dotaz
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
  • Akvarel - ruční malba
  • Akvarelový papír a barvy
  • Dřevěný rám, sklo
  • Posouzeno a oceněno znalcem
  • Rozměry:
    • 53,5 x 40,5 cm
  • Vystaveno na prodejně v Praze
  • Autor: Boris Broďák

Detailní informace

Detailní popis produktu

Po létech služby se v kolegovi probudil umělecký duch. Obraz je ručně malovaný akvarel, rámovaný ve dřevě a skle. Dle znaleckého posouzení se jedná o perfektně zvládnutý motiv a dobrou malbu. 

PŘÍBĚH OBRAZU

Tak tohle je předsunutý letecký návodčí FAC (Forward Air Controller) vrací se z odvetného útoku za předchozí napadení. A je sice unaven, ale spokojen s výsledkem práce. Kromě toho, že zajišťoval leteckou podporu a komunikaci, se velice aktivně podílel na přímém boji. Ve chvílích kdy nemusel navádět nebo střílet, taky třeba řídil podpůrné vozidlo TATRA. Služba u speciálních jednotek není jednoduchá, natož pak jednotvárná. 

29. července 2007 se jednotka SOG poblíž vesnice Shurakain dostala do křížové palby Talibanu. Útok byl potlačen, nepřítel ustoupil, ale během boje byl zraněn jeden z příslušníků střepinou z protitankového granátu. Musel být transportován vrtulníkem do polní nemocnice a později zpět do vlasti. Útočníci sice nevyvázli lehce, ale po tomhle dni zůstala v jednotce cítit pachuť nesplaceného dluhu. Dočasně. Historicky totiž platí, že pokud se vás protivník boji, dá vám raději pokoj.

Krátce na to dostala jednotka SOG povolení k průzkumu a případné eliminace protivníka na pozici, ze které byl zahájen talibanský útok ze dne 29.7. Po několika průzkumných výjezdech došlo 3.8. k odvetné akci. I přesto, že protivník využil zkušeně dříve vybudovaných opěrných pozic včetně bunkrů a jeskyň, nebylo mu to moc platné. Jednotka zasypala protivníka vším co mohla sehnat. Včetně dárkového balení raket Javelin. Jeden z operátorů si dokonce naložil na záda ke kulometu i RPG 7. Rychlost, pohyb a palebná převaha. Zlaté trio. 

Ať již se tento přístup nazve odplatou nebo pomstou, tehdy to na nepřítele platilo. Jakmile zjistil, že se mu jeho útoky nevyplácí ba naopak, podstatně omezil svoji činnost. Výsledkem bylo zásadní zklidnění operačního prostoru což dává prostor i k opětovnému rozvoji a "normálnímu životu" místním obyvatelům. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: